Černý Důl 

Zajímavosti, okolí a tipy na výlety

 

Černý Důl, jedno z horských středisek v Krkonoších http://www.cernydul.cz/ , leží v z velké části na území Krkonošského národního parku v údolí potoka Čistá, na úpatí Černé hory, 684m nad mořem, mezi Vrchlabím a Janskými Lázněmi. První písemné zmínky o tehdy hornické osadě pocházejí z 16. století v souvislosti s dolováním železné rudy. Dnes zde žije zde necelých 700 stálých obyvatel a k Černému Dolu patří také řada horských bud, například Pražská boudaBöhnischovyLesní, Hrnčířské, Liščí a Spieglovy boudy, tzv. Zrcadlové. 

Atraktivní lokalita kolem Černého Dolu je protkána sítí značených turistických stezek a nabízí široké možnosti sportovního vyžití ve všech ročních obdobích pro pěší turistiku, cyklisty, lyžaře, snowboardisty i mototuristy. Turistické trasy a cyklotrasy vás provedou po celých Krkonoších. Od jara do podzimu můžete využít cyklobusy - www.krkonose.eu/cs/cyklobusy, v zimním období je Černý Důl jedním ze středisek komplexu SKIRESORT ČERNÁ HORA – PEC, kde je doprava v rámci Černého Dolu i do ostatních středisek zajišťována skibusy - www.skiresort.cz/informace/skibus/. V následujících textech nabízíme možnosti, jak u nás strávit příjemnou aktivní dovolenou nebo víkend.
 

Další najdete například zde : 

https://cerny-dul.ceskehory.cz/okoli/

https://leto.skiresort.cz/

http://www.krkonose.eu/cs,

https://www.kudyznudy.cz/cestovani-po-cr/tic/c-(1)/turisticke-informacni-centrum-(1).aspx

 

SKI AREÁL ČERNÁ HORA - ČERNÝ DŮL https://www.skiresort.cz/skiarealy/cerny-dul/

Středisko Černý Důl je součástí komplexu SKIRESORT ČERNÁ HORA - PEC, kam mimo Černého Dolu patří ještě skiareály Janské Lázně, Pec pod Sněžkou, Velká Úpa a Svoboda nad Úpou se společným skipasem. Jedná se o středně velký skiareál, který nabízí lyžařům i snowboardistům kvalitní zimní vyžití do střední obtížnosti sjezdovek. Přímo v Černém Dole je udržováno 10 tratí o celkové délce přes 6 kilometrů a malé návštěvníky přivítá LIVE park s dětským vlekem a pojízdným kobercem. Kvalitní SNOWPARK se spoustou překážek potěší pro změnu snowbardisty. V areálu jezdí 5 vleků a 2 lanovky s přepravní kapacitou přes 9000 osob za hodinu. Samozřejmostí je i umělé zasněžování sjezdovek, lyžařská škola a půjčovna vybavení a dostatek bufetů a restaurací. Doprava v místě i mezi jednotlivými středisky je zajišťována skibusy  - www.skiresort.cz/informace/skibus/.

 

Muzeum Podzemí Krkonoš – Černý Důl

Naproti kostelu sv. Michaela Archanděla stojí budova Úřadu městyse Černý Důl.V jejím suterénu je umístěna stálá expozice muzea Podzemí Krkonoš, věnované historii dolování v Krkonoších. V malé výstavní místnosti muzea se představují regionální umělci. Na venkovním prostoru před muzeem je postavena replika dřevěné stoupy na drcení rudy, ukázkové bloky krkonošských hornin a důlní vozíky na kolejnicích.


 

Hornická naučná stezka Berghaus – Černý Důl

Je vůbec první naučnou stezkou o středověké těžbě ruda novodobém průzkumu zásob uranové rudy v Krkonoších. Na zhruba kilometrovém lesním okruhu s desíti zastaveními si můžete mezi jiným prohlédnout propadlinu po 80 m hluboké zavalené uranové šachtě, starý hornický náhon a nahlédnout do ústí středověkého dolu. Na informačních tabulích jsou obrázky zpracování rud, geologické profily, mapy důlních děl a fotografie z podzemí.

Výchozí bod stezky je za místní textilkou, cca 2 km od centra obce, na modře značené turistické trase.

 


Stezka Okolo lomu – Černý Důl

V Černém Dole existuje stále aktivnílom na vápenec, který odtud téměř 8,5 km dlouhá nákladní lanovka, nejdelší ve střední Evropě vede vycházková okružní stezka Okolo lomu dlouhá necelé 4 km, na které se seznámíte s historií těžby vápence a dočtete se o místní přírodě. 

Začátek trasy je na náměstí v Černém Dole. 

 

 

Vápenická naučná stezka – Černý Důl

Historické těžbě a zpracování vápence se věnuje i Vápenická naučná stezka s pěti zastávkami a informačními tabulemi o zdejší historické těžbě a zpracování vápence, dlouhá cca 1 km. Trasa je nenáročná a vede z náměstí v Černém Dole.  Naučná stezka svaté Barbory – Černý Důl

Po krásné vycházkové trase, která začíná na náměstí, vede trasa Naučné stezky svaté Barbory se šesti zastaveními, zaměřenými na životní prostředí. Trasa je dlouhá pět kilometrů, střední obtížnosti, vhodná pro pěší. Vede po cyklotrase, silnici, pěšinách i horském terénu s převýšením do 200m. Cestou si prohlédnete zříceniny obranné tvrze Purkhybl, která se tyčila poblíž soutoku potoků Čistá a Smrčina do 14. století, kapličku sv. Barbory, Zrcadlové údolí nebo Menšíkův les, pro zábavu dětí najdete dřevěný xylofon.

 

 

Nejdelší nákladní lanovka ve střední Evropě – Černý Důl

Ve vozících z Černého Dolu do Kunčic nad Labem putuje „nekonečnou smyčkou“ vápenec, který se těží v černodolském lomu. Unikátní nákladní lanovku, poslední svého druhu v České republice, provozují Krkonošské vápenky Kunčice, kde se hornina zpracovává na mletý vápenec nebo maltové směsi. Dráha měří téměř 8,5 km.

Výstavba začala v roce 1959, dokončena byla v roce 1963. Od té doby sváží vápenec, který se tady v lomu vytěží, denně až 800 tun. Do dvoulanového systému je zapojeno 265 vozů, z toho polovina z nich je na tzv. prázdné straně, tedy tam, kde pendlují nenaložené vozy. Lanová dráha je spádová a využívá výškový rozdíl mezi Černým Dolem a Kunčicemi nad Labem. Do pohybu ji uvádějí plné vozíky na jedné straně. Po rozjetí začne plná strana přetahovat druhou stranu a tím umožní pohyb prázdných vozíků směrem k Černému Dolu. Tento systém nepotřebuje ke svému chodu téměř žádnou energii, základem provozu je spádovost terénu. Funkci brzdy plní elektromotor, který lanovku uvádí do pohybu.  

V provozu je každý pracovní den od 6 do 14 hodin, v zimě od 7 do 15 hodin. 

 

 

Čistá – přírodní koupaliště  www.campingslunecna.cz

Ke koupališti vzdálenému necelý kilometr se dostanete příjemnou procházkou.

 

 

Ski areál Černá hora Janské lázně https://www.skiresort.cz/skiarealy/cerna-hora/ 

Cca 4 km od Černého Dolu, na svazích Černé hory, se rozkládá stejnojmenné lyžařské středisko, které má k dispozici 17,5 kilometrůsjezdovek všech obtížností, na kterých si přijdou na své začátečníci i pokročilí lyžaři a snowboardisté. Svahy jsou technicky zasněžované a denně upravované, umělé osvětlení umožňuje i večerní lyžování.Samozřejmě na Černé hoře najdete i lyžařskou a snowboardovou školu a půjčovnu vybavení se servisem. 

Pro sportovce je v provozu 12 vleků včetně 8-mi místné kabiny, 4 a 6-ti sedačkové (vyhřívané) lanovky a pojízdného pásu pro děti.

Můžete zde vyzkoušet i snowtubing, jízdu na duši sněžným tobogánem, nebo sjezd po 3,5 kilometru dlouhé Černohorské sáňkařské cestě.

Občerstvení je zajištěno několika restauracemi a bufety přímo na svazích.

V regionu východních Krkonoš se upravuje na 84 kilometrů běžkařských tras, okruhy z Černé hory přitom patří mezi ty nejoblíbenější.

 

 

Aquacentrum Jánské lázně - 7 km  https://www.janskelazne.com/aquacentrum/

V lázeňském středisku Janské Lázně na vás čeká moderní aquacentrum s rehabilitačním bazénem o vodní ploše 230m2 napouštěným teplými minerálními prameny.

Součástí jsou vodní clony, protiproud, masážní a perličková lůžka a vnitřní i venkovní vířivky (venkovní je otevřená i v zimě), večerní barevné podvodní osvětlení a sluneční terasa s lehátky. Můžete využít také finskou a parní sauna s ochlazovacím bazénkem, zakoupit masáže nebo ozonoterapii. V areálu je k dispozici i fitness centrum. 

 

 

Stezka korunami stromů  -  4,5 km   https://www.stezkakrkonose.cz/

Jedinečný zážitek na trase dlouhé 1511m (vč. podzemní části) se 6-ti zastaveními a množstvím adrenalinových prvků zažijete na stezce, která je pro vás otevřena 364 dnů v roce. Vodorovná část stezky je 24m nad terénem, vyhlídková věž s 80-ti metrovým tobogánem, po kterém můžete sjet zpátky na zem, se tyčí ve výšce 45m. 

 

 

Lanový park Janské Lázně - 8,5 km autem, 7,7 km na kole

https://www.ski-school.cz/sportovni-aktivity/lanovy-park_5/

https://www.region-krkonose.cz/aktivni-vyziti/adrenalinove-aktivity/lanove-parky/lanovy-park-janske-lazne/

 

Velký lanový park určený pro osoby nad 140 cm výšky má 2 okruhy: 

Malý okruh trvá přibližně 1 hodinu a má 16 překážek. 

Velký okruh trvá cca 2-3 hodiny, má 36 překážek ve výšce 4–12 m, vč. přejezdu na kladce. Bezpečnost velkého lanového park je jištěna ferratovým systémem, se kterým Vás naučí pracovat instruktoři na trenažéru ještě před výstupem do lan. Mladší 15 let mohou v parku z bezpečnostních důvodů lézt pouze v doprovodu zletilé osoby nebo s doprovodem instruktora, kterého je potřeba rezervovat předem.

Dětem do 140cm je určen BABYPARK, kde jsou jištěny bezpečným samojistícím zařízením. 

Lanové centrum nabízí i další sportovní vyžití, například zapůjčení terénní koloběžky, pro sjezd z hřebenů Krkonoš. 

 

 

Dětský park Kabinka - Janské Lázně 8 km

https://leto.skiresort.cz/letni-aktivity/detsky-park-kabinka/

Areál sportovních a zážitkových aktivit pro celou rodinu najdete hned vedle budovy horní stanice lanovky Černohorský Express, ve výšce 1260 m n. m. , kam vyjedete z Janských Lázní stejnojmennou lanovkou.

 

 

Svoboda nad Úpou – Farmapark Muchomůrka  13 km autem http://www.farmapark-muchomurka.cz/

Oblíbeným cílem rodinných výletů je Farmapark Muchomůrka - spousta zábavy pro děti každého věku. Čeká vás pohádková zahrada s volně se pohybujícími zvířátky, stezka Krakonošova Muchomůrka, svezení na ponících, trampolína, houpačky a prolézačky i klidné posezení pro rodiče.

Výchozím místem pro pěší nebo cyklistický výlet na Muchomůrku můžou být Janské Lázně.

1.Od odstavného parkoviště u hotelu Lesní dům jděte lesní stezkou směr Duncan a cestou už uvidíte směrovky na Muchomůrku. Na zbytek cesty se napojíte na zelenou turistickou značku, která vás zavede až k aleji vedoucí ke vstupu do Farmaparku. Délka trasy s minimálním převýšením je 1,5km.

2.Z kolonády v Janských Lázních se vydáte rohovou uličkou kolem Janského dvora, první odbočkou vlevo budete pokračovat okolo apartmánů Stříbrný pramen až dojdete na Duncan, budete se držet stále vpravo, určitě narazíte na směrovku Muchomůrka nebo na zelenou značku. Délka trasy 1,6km.

 

Vrchlabí  10 km 

V nedalekém Vrchlabí můžete navštívit renesanční zámek, Krkonošské muzeum, kostel sv. Augustina s klášterem, projít se v zámeckém parku nebo si prohlédnout malebné městské domy se zbytky lidové dřevěné architektury. Historicky zajímavý je i barokní kamenný most přes Labe, pocházející ze 17.století.